3min Gadgets

AI-trainingstool ondersteunt Nederlandse 3×3 basketball-teams

AI-trainingstool ondersteunt Nederlandse 3×3 basketball-teams

De Nederlandse Basketball Bond (NBB) en Samsung ontwikkelden ShotControl. Met deze AI-trainingstool moet het Nederlandse 3×3 basketball-team zich optimaal presenteren tijdens de Olympische Spelen in Parijs.

3×3 basketball is een snelle variant op het ‘traditionele’ 5×5 basketball. Het ontstond op pleintjes in Amerikaanse steden. Men speelt het met slechts één basket en twee teams van drie personen. Inmiddels is 3×3 basketball de grootste urban teamsport ter wereld met wereldwijd meer dan 250 miljoen beoefenaars.

Bij 3×3 basketball zijn de laatste drie minuten van de tien minuten durende match vaak beslissend. ShotControl, een door Samsung ontwikkelde tool, ondersteunt de Nederlandse 3×3 basketball-teams om optimaal te presteren tijdens deze kritieke fase van de wedstrijd.

Uitgebreide datasets

Op oplossing meet de veldpositie, de ellebooghoek tijdens de worp en de hit- of misschot. Ook meet het de hartslag van de atleten om vermoeidheidsniveaus te monitoren. Alle gegevens zijn zichtbaar op smartphones. Met deze uitgebreide dataset kunnen coaches en atleten de sterke en zwakke punten identificeren en deze inzichten gebruiken om gericht te trainen. Zo verbetert men met de tool de prestaties van de atleten heel gericht. Bekijk hier de demovideo.

Sinds maart 2024 verzamelt Samsung ShotControl data van zowel het Nederlandse mannen- als vrouwenteam in 3×3 basketball. Dit ter ondersteuning op weg naar de Olympische Zomerspelen van 2024 en andere belangrijke toernooien zoals het EK en WK. Het Nederlandse mannenteam heeft zich succesvol gekwalificeerd en zal deelnemen aan de Spelen in Parijs.

Geavanceerde heatmaps

De oplossing is een op machine learning gebaseerde tool. Het bevindt zich in een continu ontwikkelingsproces. Binnen de tool bevinden zich geavanceerde heatmaps waarmee de positie en precisie van schoten kunnen worden geanalyseerd.

De nieuwe trainingstool ontstond na gesprekken met de coaches van de 3×3-basketball-teams, waarbij de uitdagingen binnen de sport centraal stonden.

Verrassende uitkomsten

Aron Roye, bondscoach van TeamNL basketball, zegt: “De eerste resultaten van ShotControl bieden nu al inzichten die we kunnen implementeren richting Parijs. Enerzijds bevestigen deze inzichten onze verwachtingen, anderzijds onthullen ze verrassende uitkomsten die interessante scoringsmogelijkheden van spelers in specifieke fasen van de wedstrijd blootleggen.” De Nederlandse basketballer Worthy de Jong vult aan: “Dit is pas het begin. In de toekomst zal Samsung ShotControl ons nog meer mogelijkheden bieden om onze positie in het internationale 3×3 landschap te versterken.”

De samenwerking tussen Samsung en de NBB is onderdeel van een driejarig partnership waarin Samsung en de NBB het Nederlands basketbal naar een hoger niveau tillen, mede dankzij Samsung ShotControl.